Skocz do zawartości
Marves

Lęk - zniekształcona rzeczywistość.

Rekomendowane odpowiedzi

Junior Admin

Negatywny stan emocjonalny charakteryzujący się uczuciem niepewności, strachu, nieuchronnego niebezpieczeństwa. Towarzyszy mu poczucie niemocy, niezdolność postrzegania nierealności zagrożenia, długotrwałe napięcie oraz wyczerpujący stan gotowości na oczekiwane zagrożenie, a ponadto uczucie samotności, braku pomocy czy niepokoju w stosunku do potencjalnie wrogiego świata.

 

Mężczyzna wolał iść do aresztu niż spotkać się ze swoją partnerką

 

Natężenie lęku może być różne: od lęku w rozumieniu normalnym, który może się pojawić np. gdy zachodzi konieczność pokonania pewnego wyzwania (egzamin, badanie

lekarskie itd.), do poważnego lęku, w trakcie którego osoba może być ogarnięta prawdziwym przerażeniem, doświadczać głębokiego poczucia niemocy z blokadą umiejętności myślenia i działania, pozbawienia orientacji i kontroli oraz pozbawionego podstaw i nierealnego postrzegania świata. W pewnych formach zewnętrznych, u pacjentów psychotycznych, poczucie Ja ulega rozmyciu, a otaczający świat wydaje się rozpadać.

 

Przyczyny lęku
Definicje i badania dotyczące przyczyn lęku są bardzo złożone, ponieważ głęboko wiążą się z relacjami każdej jednostki z otoczeniem i jej światem wewnętrznym, z jego konfliktami, uczuciami, wrażeniami, zasadami i zakazami. Lęk może być więc określony jako wyraz niezdolności do interpretowania informacji, które pochodzą z zewnątrz i z wewnątrz. Według większości naukowców lęk jest wywoływany przez wewnętrzne sytuacje konfliktowe, problemy nierozwiązane w procesie dziecięcego rozwoju psychicznego oraz w sferze pierwotnych więzi (matka i ojciec), które mogą stać się poważne w późniejszych okresach życia. Lęk, objaw występujący we wszystkich dolegliwościach emocjonalnych, może wskazywać na zaburzenia psychicznej równowagi wewnętrznej oraz na konieczność utworzenia mechanizmów obronnych. Jeśli indywidualne mechanizmy obronne, których typowym przykładem jest represja, mają pozytywny wynik, lęk zostaje oddalony czy też ograniczony. Gdy jednak wyparcie nie osiąga zamierzonego celu, pojawiają się inne mechanizmy obronne (regresja, przemieszczenie, zamiana), za których sprawą tłumione napięcia wyrażają się objawami charakterystycznymi dla różnych form zaburzeń lękowych.

 

Lęk i depresja
Lęk często może towarzyszyć depresji. Może być jednym z objawów stanu depresyjnego, charakteryzującego się z tego powodu dominującym pogorszeniem nastroju. Osoba doświadczająca lęku może również nie być przygnębiona. Zarówno lęk, jak i depresja mogą przejawiać się znaczącymi zmianami rytmu snu, potrzeb seksualnych i wahaniami masy ciała. Z tego powodu niełatwo jest ustalić, na które z tych dwóch zaburzeń cierpi pacjent, co niesie ze sobą ryzyko źle ukierunkowanego leczenia.

 

Formy lęku
Dotąd omówiono ogólne zaburzenia lękowe. Zaburzenia te dzielą się na wiele form, które różnią się między sobą objawami klinicznymi, przyczynami i formami leczenia. Jedna z powszechniejszych klasyfikacji rozróżnia sześć typów zaburzeń lękowych:

1) ogólne zaburzenie lękowe;

2) fobia zwyczajna;

3) fobia społeczna;

4) zaburzenie na tle ataków paniki;

5) zespół stresu pourazowego;

6) zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne.

 

Objawy
Często, podczas diagnozowania choroby, symptomy zaburzeń lękowych są mylone ze stanami depresyjnymi. Obie choroby mogą objawiać się poważnymi zaburzeniami snu, potrzeb seksualnych i masy ciała. Z tego względu trudno ustalić, czy pacjent cierpi na depresję czy zaburzenia lękowe. Błędnie postawiona diagnoza niesie ze sobą ryzyko.

Leczenie
Leczenie tego typu zaburzeń ma charakter farmakologiczny oraz psychologiczny. Pierwsze opiera się na podawaniu pacjentowi środków uspokajających; leczenie od strony psychologicznej polega na poddaniu pacjenta psychoterapii, która wykorzystuje różne metody, w zależności od szkoły lub nurtu psychologii bądź psychiatrii.

Leki stosowane przy zaburzeniach lękowych zostały ulepszone dzięki wieloletniemu doświadczeniu i można je uznać za skuteczne i bezpieczne. Leczenie musi być uważnie nadzorowane i w razie konieczności odpowiednio dostosowywane, zarówno do efektywności, jak i możliwych działań niepożądanych.

 

 

źródło: zdrowie.gazeta.pl

  • Like 1
  • Super 1

mddesigned.png.99475defc0cb6e96cbae89d6ce8339f1.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kuMZJLK.png

 

 * Wiadomość wygenerowana automatycznie *

 

TEMAT  ZAMKNIĘTY

 

Jeżeli się z tym postem nie zgadzasz, zgłoś go a administracja HellZone.pl 

rozpatrzy go ponownie.

 

Ekipa HellZone.pl

 


"Ja sam świata nie zmienię
Z całym jego spaczeniem w tle
Wybieram, co jest dobre, co złe
Do dzisiaj nie wiem co burzy mój sen"

 

Kontakt: 

Forum - CYK

Steam - CYK

 

 

sajusssss.gif.cd8e05a270b86e470ace269eeeff3f59.gif

 

 

a18d7rB.png

Kliknij śmiało i zagłosuj by wspomóc rozwój serwera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

O nas

O sieci HellZone.pl Sieć serwerów HellZone.pl została założona 18 Grudzień 2017 roku, naszym głównym celem jest tworzenie razem z wami społeczność graczy Counter-Strike i nie tylko! Dokładamy wszelkich starań tworząc oraz ulepszając nasze serwery, dzięki czemu gra u nas to sama przyjemność! Przekonaj się dołączając do jednego z naszych serwerów gier. Zawsze stawiamy na jakość nie na ilość, więc nie znajdziesz u nas serwerów 40 slotowych. Zebraliśmy ekipę doświadczonych osób do prowadzenia tego całego projektu dla was - graczy. Staramy się iść zawsze o krok do przodu, codziennie myślimy nad dalszym rozwojem sieci. To dzięki tobie nadal istniejemy, a każdy kolejny dzień pokazuje, że warto to dalej robić.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...