Skocz do zawartości
saju ♥

10 Najlepszych ciekawostek o sil­ni­kach

Rekomendowane odpowiedzi

1. Jakie paliwo zużywał pierwszy silnik wysokoprężny opatentowany przez Rudolfa Diesla w 1892 r.?

 

Silnik o zapłonie samoczynnym znany jako silnik wysokoprężny lub silnik Diesla to silnik cieplny spalinowy tłokowy o spalaniu wewnętrznym skonstruowany w 1892 r. Do zapłonu paliwa nie jest wymagane zewnętrzne źródło energii - następuje zapłon samoczynny. W 1892 r. Rudolf Diesel zdobył patent na swoją konstrukcję. Warto wspomnieć, że pierwszy silnik wysokoprężny zasilany był olejem arachidowym.

 

2. Która firma wprowadziła na rynek i produkowała auta wyposażone w silniki z obrotowym tłokiem?

 

Silnik Wankla ma wiele zalet (jest mały i cichy), ale wymaga bardzo wytrzymałej i precyzyjnej konstrukcji. Obecnie jedynym producentem tych silników jest Mazda, która pracuje nad wdrożeniem ich do aut o napędzie wodorowym.

 

3. Kto skonstruował silnik z zapłonem iskrowym potocznie nazywanym benzynowym?

 

Nikolaus Otto. Silnik z zapłonem iskrowym, potocznie nazywany benzynowym, a pracujący w cyklu czterosuwowym skonstruował w 1861 r samouk, syn niemieckiego rolnika Nikolaus August Otto (1832-1891). Czterosuwowa konstrukcja Otto do dzisiaj pozostaje najpopularniejszym na świecie typem silnika do samochodów osobowych oraz motocykli i pozostanie nim przypuszczalnie przez wiele kolejnych lat.

 

4. Który z japońskich koncernów motoryzacyjnych słynie z produkcji silników?

 

Honda jest największym producentem silników na świecie. Dostarcza też silniki do aut wyścigowych - między innymi dla drużyny McLaren w Formule 1, a także dominuje w innych seriach (np Indianapolis 500).

 

5. Która armia używała głównie silników diesla w czołgach podczas II wojny światowej?

 

Sowieci. Większość armii korzystało w swoich czołgach z lekkich i wydajnych silników benzynowych, często zaadoptowanych z przemysłu lotniczego. Sowieci zdecydowali się na masową produkcję silników diesla, które w ówczesnych czasach były mało wydajne; musiały być więc bardzo duże (nie było wtedy jeszcze turbosprężarek). ZSRR dysponowało jednak potężnymi hutami aluminium i mogło sobie pozwolić na budowę wielkich aluminiowych (więc lekkich mimo swych rozmiarów) bloków. Użycie silników diesla miało wiele zalet, m.in. pozwalało uniknąć pożarów uszkodzonych czołgów.

 

6. Która firma od lat rozwija i montuje w swoich autach silniki pięciocylindrowe?

 

Volvo. Nieprzerwanie od roku 1992 część modeli Volvo wyposażana jest w konstruowane przez firmę rzędowe silniki pięciocylindrowe. Obecnie silnik taki dostępny jest dla każdego modelu samochodu. Niekiedy silniki te (konstrukcji Volvo) pojawiały się też w Fordach.

 

7. Jakiego kształtu jest tłok w silniku Wankla ?

 

Trójkątny. W tym silniku tłok jest w kształcie zbliżonym do trójkąta (trójkąt Reuleaux o lekko wypukłych bokach)

 

8. Który z producentów samochodowych reklamował perfekcyjną kulturę pracy swojej V dwunastki testem monety?

 

BMW. W BMW silnik V12 pracował tak aksamitnie, że po postawieniu na nim monety w pionie, ta nie przewracała się podczas odpalania.

 

9. W silnikach których motocykli zastosowano rozrząd desmodromiczny?

 

Ducati. Rozrząd desmodromiczny – rozrząd silnika spalinowego, w którym do sterowania pracą zaworów silnika stosuje się krzywki otwierające i zamykające zawory (nie ma sprężyn zamykających zawory). Stosowany jest w silnikach wyczynowych osiągających bardzo wysokie obroty. Tylko Ducati stosuje ten typ rozrządu w silnikach seryjnych.

 

10. Który koncern samochodowy montuje silniki z oznaczeniem FSI?

 

Volkswagen AG. Fuel Stratified Injection (FSI) – opracowany przez koncern Volkswagen AG system zasilania benzyną, stosowany w silnikach o zapłonie iskrowym. Wykorzystuje technikę bezpośredniego wtrysku paliwa do komory spalania i pozwala na uzyskanie zmniejszonego względem silnika zasilanego metodą pośrednią jednostkowego zużycia paliwa.

 

 

 

  • Like 4
  • Super 1
  • WoW 1

"Ja sam świata nie zmienię
Z całym jego spaczeniem w tle
Wybieram, co jest dobre, co złe
Do dzisiaj nie wiem co burzy mój sen"

 

Kontakt: 

Forum - CYK

Steam - CYK

 

 

sajusssss.gif.cd8e05a270b86e470ace269eeeff3f59.gif

 

 

a18d7rB.png

Kliknij śmiało i zagłosuj by wspomóc rozwój serwera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Junior Admin

kuMZJLK.png

 

 * Wiadomość wygenerowana automatycznie *

 

TEMAT  ZAMKNIĘTY

 

Jeżeli się z tym postem nie zgadzasz, zgłoś go a administracja HellZone.pl 

rozpatrzy go ponownie.

 

Ekipa HellZone.pl

 


mddesigned.png.99475defc0cb6e96cbae89d6ce8339f1.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

O nas

O sieci HellZone.pl Sieć serwerów HellZone.pl została założona 18 Grudzień 2017 roku, naszym głównym celem jest tworzenie razem z wami społeczność graczy Counter-Strike i nie tylko! Dokładamy wszelkich starań tworząc oraz ulepszając nasze serwery, dzięki czemu gra u nas to sama przyjemność! Przekonaj się dołączając do jednego z naszych serwerów gier. Zawsze stawiamy na jakość nie na ilość, więc nie znajdziesz u nas serwerów 40 slotowych. Zebraliśmy ekipę doświadczonych osób do prowadzenia tego całego projektu dla was - graczy. Staramy się iść zawsze o krok do przodu, codziennie myślimy nad dalszym rozwojem sieci. To dzięki tobie nadal istniejemy, a każdy kolejny dzień pokazuje, że warto to dalej robić.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...